Historia Czyżowic

Czytaj więcej...

Jego pogrzeb odbędzie się w czwartek w kościele Chrystusa Króla w Czyżowicach.

Śp. ks. Hilary Bywalec był emerytowanym proboszczem parafii Chrystusa Króla w Czyżowicach. Miał 87 lat, z czego 62 przeżył jako kapłan. Zmarł w poniedziałek 10 października.

Jego pogrzeb odbędzie się w czwartek w kościele Chrystusa Króla w Czyżowicach:

10.00 - Modlitwa różańcowa

11.00 - Msza św.

Jozef Wilhelm Polomski pelnil funkcje naczelnika Gminy Czyzowice jako nastepca Wojciecha Kwiatonia, ktory jesienia 1945 roku podjal prace w Starostwie Powiatowym w Rybniku. Warto zwrocic uwage, ze na pieczeci gminnej widnieje orzel z korona (jeszcze).

 

Wojciech Kwiaton to pierwszy po II wojnie swiatowej naczelnik gminy Czyzowice od kwietnia 1945 r. do jesieni 1945 r., zas owczesny Zarzad Gminy miescil sie w budynku Jana Wysluchy przy obecnej ul. Wodzislawskiej nr 80.

Wilhelm Kubica od ok. 1941 r. do konca okupacji byl "Bürgermeister'em" (z biurem w budynku przy dzisiejszej ul. Wodzislawskiej nr 80), jako nastepca Roberta Kwiatonia.

Robert Kwiaton urodzil sie 27 maja 191 r. w Turzy Sl. w rodzinie Jana i Marianny Kwiaton z d. Skrzyszowski. Ok. 1910 r. wyjechal do pracy na kopalni w Westfalii w Niemczech.

Wilhelm Gawlas od II polowy lat 20-tych przyjal z rak soltysa ("Fojta") Franciszka Jakubczyka "rzadzenie" gmina Czyzowice jako jej naczelnik.

Franciszek Jakubczyk zostal wybrany przez spolecznosc lokalna po III powstaniu slaskim w 1921 r., byl pierwszym polskim soltysem - "Fojtem".

 

Jozef Rudziok - byl ostatnim za czasow pruskich soltysem (wojtem). Urodzil sie 27 listopada 1847 r. w Czissek, obecnie Cisek za Raciborzem.

 


Wies Czyzowice jest wioska bardzo stara. Pierwsza wzmianka o niej siega posrednio do drugiej polowy XII wieku.
Wystepuje w postaci "Czykowice" w dokumencie dotyczacym wsi dziesietnych dla Kolegiaty sw. Krzyza w Opolu.

Czytaj więcej...
Współczesne Czyżowice są zupełnie odmienne od tych z XVII czy XIXw. Jest to wieś rozległa - jej powierzchnia wynosi 783ha.
Bliskie sąsiedztwo Wodzisławia Sląskiego i brak szczególnie ruchliwych ulic powoduje, ze Czyżowice są atrakcyjne pod względem budownictwa jednorodzinnego.

  • II polowa XII w. – pierwsza wzmianka o Czyżowicach,

  • 1515 - Czyżowice staja się własnością Pana Stanowego miasta Wodzisławia,

  • Początek XVI w – Czyżowice staja się własnością Wolnego Państwa Stanowego Wodzisław,

  • 1680 - pierwszy spis mieszkańców Czyżowic,

  • 1772 – pierwszy szczegółowy opis Czyżowic,